منظم – عدّی انتقال مهمانی دانشگاه دانشگاه

منظم – عدّی: انتقال مهمانی دانشگاه دانشگاه اردیبهشت دانشجویان اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

افزایش قیمت بعضی خوراکی‌ها همچون تخم مرغ، ‌مرغ، موز و … دغدغه‌ای در بازار مصرف شده است که دلایل مختلفی از جمله زیاد کردن قیمت ارز جهت آن مطرح می‌شود ولی به گف

زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی ها از کجا آب می خورد؟

عبارات مهم : بازار

افزایش قیمت بعضی خوراکی ها همچون تخم مرغ، مرغ، موز و … دغدغه ای در بازار مصرف شده است که دلایل مختلفی از جمله زیاد کردن قیمت ارز جهت آن مطرح می شود ولی به گفته مدیر کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران بعضی از این محصولات با گران فروشی مواجه نیستند بلکه هزینه ارزش زیاد کردن یافته که نیازمند مدیریت زیاد بازار در این زمینه هستیم.

به گزارش ایسنا، با وجود آنکه قیمت تورم در دولت یازدهم و دوازدهم در چند سال اخیر به پایین ترین حد خود رسید و تک رقمی شد و به زیاد اقلام در بازار از ثبات نسبی برخوردار شدند ولی بعضی از کالاهای اساسی با زیاد کردن قیمت مواجه شدند.

یکی از محصولاتی که از آخرهای سال قبل و بعد در شروع امسال زیاد کردن قیمت پیدا کرد، گوشت قرمز بود که در مقطعی به کیلویی بیش از ۴۵ هزار تومان هم رسید. ولی محصولی که بیش از همه زیاد کردن قیمت آن مورد توجه قرار گرفت، تخم مرغ بود که در اوایل دی ماه قیمت هر دانه تخم مرغ از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان رسید و هر شانه آن بیش از ۱۷ هزار تومان فروخته شد.

زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

افزایش قیمت تخم مرغ که ناشی از آنفلوآنزای طیور و از بین بردن ۴۰ درصد از گله های مرغ تخم گذار کشور بود، مورد توجه، انتقاد و اعترض بخش قابل توجهی از جامعه قرار داده شد و دولت تلاش کرد در همان روزها با واردات تخم مرغ از گرانی این کالای اساسی بکاهد؛ اتفاقی که در روزهای بعد تا حدودی افتاد ولی بار دیگر در یکی – دو روز اخیر خبرهایی مبنی بر زیاد کردن مجدد قیمت تخم مرغ اعلام شد و هر شانه تخم مرغ به ۱۵ هزار تومان بازگشت.

از سوی دیگر گوشت مرغ که از محصولات اساسی بازار مصرف است زیاد کردن قیمت پیدا کرد و تا کیلویی ۸۰۰۰ تومان پیش رفت که علت مهم آن، سرما و بارش برف اخیر از طرف مرغداران عنوان شد.

افزایش قیمت بعضی خوراکی‌ها همچون تخم مرغ، ‌مرغ، موز و … دغدغه‌ای در بازار مصرف شده است که دلایل مختلفی از جمله زیاد کردن قیمت ارز جهت آن مطرح می‌شود ولی به گف

همچنین در بازار میوه و تره بار نیز قیمت موز زیاد کردن قابل توجهی پیدا کرد و طی یک هفته حدود ۳۰ درصد گران شد و از ۶۰۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان رسید که مدیر اتحادیه بارفروشان علت آن را زیاد کردن قیمت ارز و بالارفتن قیمت جهانی این محصول ناشی از کمبود تولید آن در بعضی از کشورها اعلام کرد.

در این میان سیب زمینی و پیاز مدت هاست که گران تر از قیمت معقول آن در بازار فروخته می شود و هرکیلوگرم آن ها بیش از ۲۵۰۰ تومان است.

آنچه به نظر می رسد این است که زیاد کردن قیمت بعضی از محصولات و عدم تنظیم منطقی قیمت ها در بازار، انتقادی جهت سیاست های اقتصادی شده است است.

زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

در این زمینه خسرو فروغان گران سایه – مدیر کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – راجع به زیاد کردن قیمت بعضی کالاهای اساسی از جمله تخم مرغ به ایسنا گفت: تعداد زیادی از مرغ های تخم گذار تلفات داشته که باعث گرانی تخم مرغ شده است هست. معمولا مریضی در میان مرغ های تخم گذار کمتر اتفاق می افتد و اینکه جلوی آن گرفته نشد، به نحوه مدیریت برمی گردد.

وی تصریح کرد: کسی که مدیریت تنظیم بازار را در دست گرفته است باید دقت مورد نیاز را داشته باشد و در چنین مواقعی بازار را کنترل کند. بازار در زمانی که همه چیز عادی است خودش نظم پیدا می کند ولی در بحران هاست که باید جهت آن چاره اندیشی کرد و با استفاده از روش های متفاوت مثل واردات اجازه زیاد کردن قیمت داده نشود.

افزایش قیمت بعضی خوراکی‌ها همچون تخم مرغ، ‌مرغ، موز و … دغدغه‌ای در بازار مصرف شده است که دلایل مختلفی از جمله زیاد کردن قیمت ارز جهت آن مطرح می‌شود ولی به گف

فروغان ادامه داد: این عنوان ثابت شده است است که هنگامی که قیمت کالایی اوج می رود برگشت آن به قیمت قبلی خیلی کند انجام می شود. زمانی که مرغداران بخش زیادی از مرغ های ارزش تلف شد دولت باید به آن ها کمک می کرد و بخشی از ضرر و زیان ارزش را جبران می کرد، نه اینکه جلوی واردات گرفته می شد تا قیمت اوج برود و بعد بر اساس زیاد کردن قیمت تخم مرغ جبران زیان مرغداران صورت بگیرد. این اتفاق درستی نیست.

رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اضافه کرد: اکنون جهت بعضی از کالاها گران فروشی اتفاق نیفتاده است بلکه کالا گران شده است هست. باید از بازارهای دیگر، این کمبودها جبران می شد و واردات ادامه پیدا می کرد ولی واردات خیلی کم انجام شد و ادامه پیدا نکرد که این باعث زیاد کردن مجدد قیمت شد.

زیاد کردن قیمت بعضی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

باید گفت که از طرف کارشناسان دلایل مختلفی جهت گرانی کالاهای اساسی مطرح می شود که شاید مهمترین آن زیاد کردن قیمت ارز است که در هفته های اخیر با زیاد کردن مواجه شده است و به طور طبیعی روی قیمت کالاهای مصرفی هم اثر خود را می گذارد. ولی آنچه مهم است اینکه با توجه به قرار گرفتن در استانه عید نوروز، بازار نیاز به تنظیم، کنترل و نظارت بیشتری دارد تا جلوی زیاد کردن قیمت های ناگهانی گرفته شود و در این میان وقت جهت عده ای سودجو که به مسئله یک کالا دامن می زنند، گرفته شود.

واژه های کلیدی: بازار | مدیریت | واردات | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs