منظم – عدّی انتقال مهمانی دانشگاه دانشگاه

منظم – عدّی: انتقال مهمانی دانشگاه دانشگاه اردیبهشت دانشجویان اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ظرفی پر از سپرده‌های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

الزام جهت معرفی ضامن دولتی، اوج بودن قیمت منزل نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی جهت خرید و البته انتظار جهت کم کردن قیمت مسکن، موانع رسیدن سپرده گذاران

ظرفی پر از سپرده‌های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

ظرفی پر از سپرده های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

عبارات مهم : صندوق

الزام جهت معرفی ضامن دولتی، اوج بودن قیمت منزل نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی جهت خرید و البته انتظار جهت کم کردن قیمت مسکن، موانع رسیدن سپرده گذاران منزل اولی به وام شده است هست.

به گزارش ایسنا، صندوق بعد انداز مسکن یکم (خانه اولی ها) ۱۸ خردادماه ۱۳۹۴ شروع به کار کرد. تا نیمه تیرماه ۱۳۹۶ تعداد کسانی که جهت استفاده از تسهیلات این صندوق عضویت کرده اند حدود ۱۸۸ هزار نفر بوده و این در حالی است که تعداد وام های پرداخت شده است تنها ۱۰ هزار و ۲۰۸ فقره بوده هست. مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، صرف وقت زیاد جهت گزینش واحد مسکونی مناسب، آماده نبودن مابقی بهای واحد مسکونی مورد نظر، منتظر ماندن جهت فرا رسیدن وقت مناسب تر جهت خرید ملک، تعطیلات نوروز، ایام انتخابات و ماه مبارک رمضان را از جمله دلایل موکول کردن استفاده از تسهیلات به آینده به وسیله متقاضیان دانسته است.

ظرفی پر از سپرده‌های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

افرادی که در این صندوق سپرده گذاری می کنند بعد از یک سال می توانند به میزان دو برابر سپرده خود تا سقف ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان از تسهیلات استفاده کنند. بر اساس آمار اعلامی بانک مسکن تعداد کسانی که طی یک سال اخیر به طور ماهیانه جهت دریافت وام منزل اولی ها اقدام کرده اند به طور میانگین ۱۲ هزار و ۸۳۴ فقره است که نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۱.۲ برابر و نسبت به سال ۱۳۹۴ به میزان ۳.۲ برابر رشد دارد. یعنی میانگین تعداد عضویت ها در سال ۱۳۹۴ ماهیانه حدود ۴۰۰۰ نفر بوده و با این حساب در طول سال ۱۳۹۵ تعداد واجدین شرایط دریافت وام حدود ۴۸ هزار نفر بوده اند.

در سال دوم با توجه به مراجعه ماهیانه حدود ۱۰ هزار نفر، ۱۲۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت وام بوده و این یعنی هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات هستند. البته بانک مسکن اعلام کرده که تعداد افراد حائز دریافت تسهیلات ۳۴ هزار نفر است و با اینکه این رقم با محاسبات جور در نمی آید، ولی بنا را بر صحت آن می گذاریم. با این حال پرسش مهم اینجاست که با وجود ۳۴ هزار نفر واجد شرایط آیا تعداد وام گیرندگان بیش از ۱۰ هزار فقره نبوده است؟

الزام جهت معرفی ضامن دولتی، اوج بودن قیمت منزل نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی جهت خرید و البته انتظار جهت کم کردن قیمت مسکن، موانع رسیدن سپرده گذاران

بررسی های میدانی نشان می دهد الزام کردن دریافت کنندگان از سوی شعبات جهت معرفی ضامن دولتی، اوج بودن قیمت منزل نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی جهت خرید، اقساط بالا، شرط حداکثر ۱۵ سال از تاریخ ساخت بنا و البته انتظار جهت کم کردن قیمت مسکن به عنوان سرعت گیر دریافت وام عمل می کند.

عمده خانواده های متقاضی این وام به علت بنیه مالی پایین نمی توانند سقف مبلغ سپرده را تامین کنند و به همین علت تسهیلات پرداختی به آنها قدرت پوشش دهی به مبلغ مسکن را ندارد. طبق اعلام بانک مرکزی هم اکنون میانگین قیمت مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است و این یعنی یک زوج جوان جهت خرید مسکن ۶۰ متری باید حدود ۲۷۰ میلیون تومان بپردازد. حال آن که رقم تسهیلات (با فرض استفاده از سقف پرداختی) بیش از ۱۶۰ میلیون تومان نیست.

یکی از متقاضیان دریافت وام منزل اولی ها که جوانی ۳۲ ساله است در این خصوص می گوید: از شهریورماه ۱۳۹۴ با تهیه مبلغ ۳۰ میلیون تومان در بانک مسکن سپرده گذاری کردم و شهریور ۱۳۹۵ واجد شرایط دریافت وام بودم ولی از آن وقت تاکنون عملا نتوانسته ام تسهیلات خود را دریافت کنم. مشکلاتم یکی دو تا نیست. اولا ضامن دولتی ندارم. با اینکه ضامن دولتی به عنوان شرط پرداخت تسهیلات قید نشده بود، شعبه من می گوید باید ضامن بیاوری.

ظرفی پر از سپرده‌های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

او بیان می کند: رقم تسهیلاتی نیز که به من تخصیص داده شده است می یابد ۶۰ میلیون تومان است که با پول خودم می شود ۹۰ میلیون تومان. با این مبلغ فقط می توانم اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران منزل ای کوچک یا منزل ای ۳۰ متری در محله ای نامناسب در پایتخت کشور عزیزمان ایران بخرم. از آن گذشته اقساطم حدود ۷۰۰ هزار تومان با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله هست. فعلا که صبر کرده ام تا ببینم خدا چه می خواهد. زمانی اقدام به خرید می کنم که بدانم قیمت مسکن به کف رسیده است.

این جوان می گوید: هم اکنون پول من در بانک است و سودی هم به آن تعلق نمی گیرد. فقط گفته اند اگر انصراف دهی می توانی از سود سپرده های کوتاه مدت که رقم ناچیزی است استفاده کنی. من هم که فعلا شرایطم جهت دریافت وام فراهم نیست و بانک دارد از پول من استفاده می کند و حتما آن را با رقمهای بالای ۲۰ درصد به بقیه افراد وام می دهد.

الزام جهت معرفی ضامن دولتی، اوج بودن قیمت منزل نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی جهت خرید و البته انتظار جهت کم کردن قیمت مسکن، موانع رسیدن سپرده گذاران

با این وجود بنا بر اظهار کارشناس مرکز ارتباط با مشتریان بانک، در صورتی که فرد متقاضی بتواند شعبه محل افتتاح حساب جهت دریافت وام منزل اولی ها را با ارائه فیش حقوقی به عنوان مدرک احراز تمکن مالی متقاعد کند نیازی به معرفی ضامن معتبر و ارائه گارانتی نامه کسر از حقوق کارمندان دولت نیست، هر چند بنا بر تاکید وی این عنوان براساس تشخیص شعبه و در اختیار مدیر هر یک از شعب بانک هست؛ به طوری که نحوه احراز هویت جهت تضمین توانایی مالی متقاضی به منظور بازپرداخت اقساط ممکن است از شعبه ای به شعبه دیگر متفاوت باشد. این واکنش‌ها هم اکنون علاوه بر ایجاد سردرگمی میان متقاضیان و مشمولان دریافت تسهیلات، نشان دهنده نگاه سنتی به تسهیلات ارزان قیمت خرید مسکن جهت منزل اولی ها است.

صندوق بعد انداز مسکن یکم، ۱۸ خرداد سال ۱۳۹۴ با نشانه احیای رژیم بعد انداز در بین خانوارهای متقاضی خرید مسکن (زوج های فاقد سابقه مالکیت یا همان منزل اولی ها) راه اندازی شد. ایجاد این صندوق از جمله کارها مثبتی بود که دولت یازدهم و بانک مسکن انجام دادند؛ آیا که قیمت سود این تسهیلات با ریزش تدریجی از حدود ۱۴ درصد به ۹.۵ درصد کم کردن یافت و به همین علت تقاضا جهت سپرده گذاری زیاد کردن پیدا کرد.

ظرفی پر از سپرده‌های مسکن و پرداخت قطره چکانی وام

اما انتظار می رود در شرایطی که قیمت مسکن با وجود قیمت رشد پایین تر نسبت به تورم در حال نزدیک شدن به قدرت خرید متقاضیان هست، بانک ها از ایجاد بروکراسی و شرایط پیچیده خودداری کنند تا شاید بخشی از ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بفروش برسد و تعدادی از خانواده ها از مستاجری رها شوند.

واژه های کلیدی: صندوق | میلیون | دریافت | تسهیلات | استفاده | سود سپرده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs